img
Home / Zdravie / Toto je úloha probiotík v ľudskom tele

Toto je úloha probiotík v ľudskom tele

Doktor vám ich odporučí ako doplnok niektorých liekov, ale vaše telo z nich môže benefitovať po celý rok.

Antibiotiká sú látky, ktoré ničia alebo spomaľujú rast mikroorganizmov. Preto ich používame v boji proti bakteriálnym ochoreniam,akými sú angína, helikobakter či zápal pľúc.

Často však dostaneme predpísané širokospektrálne antibiotiká, ktoré síce účinne vyliečia chorobu, ale nevedomky zaútočia aj na baktérie, ktoré sú pre naše telo prospešné.Tie zabezpečujú vstrebávanie živín či správne trávenie. Chránia nás tiež predmnožením choroboplodných zárodkov, budujú a podporujú imunitný systém.

Črevnú mikroflóru – súbor mikroorganizmov žijúcich na konci tráviaceho traktu – tvoria biliardy mikroskopických obyvateľov, medzi ktorými rozoznávame viac ako 400 druhov baktérií. 
V ideálnom prípade sú ich sily na kladnej a zápornej strane v harmónii. V takom komplexnom systéme však aj najmenšia zmena spôsobí veľké problémy.

Keď začnú odumierať dobré baktérie, prevážia škodlivé,a tak pri užívaní antibiotík často pociťujeme nepríjemné vedľajšie účinky. Nerovnováha v črevnej mikroflóre sa prejaví automaticky nafukovaním, zápchou či hnačkou. Môže ale viesť až k syndrómu dráždivého čreva, ochoreniam srdca a ciev, obezite či diabetu druhéhotypu.

Doktori a lekárnici odporúčajú antibiotiká dopĺňať probiotikami

Môže to znieť ako nezmysel – prečo by sme mali jedným liekom baktérie zabíjať a druhým ich do tela znova dostávať? Kľúčom je rovnováha.Ak ju chceme dosiahnuť, musíme, jednoducho, prijať tie správne baktérie.

Probiotiká, teda živé mikroorganizmy s pozitívnym účinkom na ľudské zdravie, poznáme už 110 rokov. Prirodzene sa nachádzajú v našom tele a vykonávajú stovky rôznych úloh. Rôznymi vplyvmi, z ktorých najznámejší je užívanieantibiotík, o ne môžeme prísť a stratiť zdravú vnútornú rovnováhu. Preto ich potrebujeme pravidelne dopĺňať.

V minulosti sme ich mohli čerpať najmä z jogurtov, cmaru či kefíru. Rozmnožujú sa totiž pri kvasení mliečnych kultúr. Nájdete ich ale aj v kyslej kapuste alebo nakladaných uhorkách a v sójových produktoch používaných v ázijskej kuchyni ako tempeh, miso, natto či sójová omáčka.

Dve najznámejšie skupiny probiotík sú baktérie rodu Lactobacillus a Bifidobacterium.

Prospešné baktérie nezabíja len silná liečba

Hoci by bolo ľahké zvaliť vinu na tabletky, ktoré navyšemusíte užívať pretože chcete byť zdraví, najväčšiu disharmóniu si spôsobujeme sami – nevhodnou stravou a životným štýlom.

Je preukázané, že vysoký príjem tukov, zložených najmäz nasýtených a trans mastných kyselín, znižuje prítomnosť prospešných baktérií.

Niektoré probiotické baktérie nám zase chýbajú kvôli nedostatočnému príjmu vlákniny. Tá sa nachádza v cereálnych a celozrnných výrobkoch, sóji, v zelenine čiovocí. Nedostatok ovocia, zeleniny a orechov sa tiež spája s úbytkom dobrých baktérií, ktorých rast podporujú polyfenoly – látky prítomné práve v rastlinnej strave.

Tieto prehrešky sú významnou súčasťou západnej diéty, ktorá je vlastná aj Slovákom a viacerými štúdiami spájaná s nerovnováhou v črevnej mikroflóre. Jej hlavné znaky sú konzumácia nasýtených tukov z bravčového a hovädzieho mäsa aj trans tukov zo stužených rastlinných olejov. Naopak, chýbajú v nej esenciálne nenasýtené tuky prítomné v rybách, orieškoch či olivovom oleji a tiež vláknina.

Podobne je na tom aj bezlepková diéta, pretože bráni v príjme prospešného typu cukrov, polysacharidov.

Napokon, strava úzko súvisí aj s fyzickou aktivitou. V tejto štúdii bolo preukázané, že športovci mali pravdepodobne vďaka vyššiemu energetickému výdaju širšie spektrum prospešných baktérií v črevách než ľudia so sedavým životným štýlom.

Ste odhodlaní zmeniť stravu a celkový životný štýl?

Ak sa tiež pasujete s nafukovaním, pomalým trávením, nepravidelnoustolicou či poruchami imunity, pravdepodobne máte v neporiadku črevnú mikroflóru. Zmeniť celý jedálničeka začať športovať je najlepší spôsob, ako svoj organizmus dostať do rovnováhy, ale v nabitom programe plnom práce a rodiny sa to môže javiť nedosiahnuteľné.

Začnite jednoduchšie a zharmonizujte svoje vnútro s pomocou výživových doplnkov s obsahom baktérií mliečneho kvasenia, akým je aj Lactoflor.

Obsahuje baktérie Lactobacillus bulgaricus, nápomocné pri vstrebávaní živín, Lactobacillusacidophilus prirodzene prítomné v ľudskom črevnom trakte, základnú jogurtovú kultúru S. thermophilus a baktérie rodu Bifidobacterium.

This div height required for enabling the sticky sidebar